Bēgšana no Alkatrazas

Pateicoties ledainajam ūdenim, spēcīgajām un bīstamajām ūdens straumēm Sanfrancisko līcī, Alkatrazas sala, šādi izolēta no ārpasaules, jau kopš 1861.gada tika izmantota, lai izmitinātu Pilsoņu kara ieslodzītos. No 1934. līdz 1963.gadam Alkatraza bija Amerikas primārais maksimālās drošības cietums, kurā tika ieslodzīti nācijas visbrutālākie un nelabojamākie noziedznieki, tai skaitā arī Al Capone, George “Machine Gun” Kelly, Henry Young un Robert Stroud “Birdman of Alcatraz.”

Šo 29 gadu laikā, kamēr Alkatrazas salā darbojās Federālais cietums, notika 14 bēgšanas mēģinājumi, kuros bija iesaistīti 36 vīri (ieskaitot divus, kas mēģināja bēgt divreiz). No tiem 23 tika noķert, no kuriem 2 vēlāk tika noindēti gāzes kamerās Kalifornijas Štata Cietumā, 6 – sašauti un nogalināti bēgšanas mēģinājuma laikā, bet vēl 2 – noslīka. 3 ieslodzītajie – Frank Lee Morris un brāļi Anglin – pēc kuru slavenā bēgšanas mēģinājuma ir tapusi Dona Sīgela režisētā filma “Bēgšana no Alkatrazas” (1979), veiksmīgi izdevās aizpeldēt no salas, bet viņi tā arī netika atrasti, tāpēc tiek uzskatīti par noslīkušiem.

Mūsdienās Alkatraza ir slavena kā viens no pasaules visleģendārākajiem cietumiem. Tas, vai kāds vispār ir spējis izbēgt no Alkatrazas cietuma, ir atkarīgs no definīcijas “veiksmīga bēgšana”. Kurš gan cits, ja ne triatlonisti, varētu pieņemt izaicinājumu un brīvprātīgi mesties ledainajā Sanfrancisko līča ūdenī, lai, cīnoties ar bīstamām straumēm un draudiem nosalt, peldētu uz krastu?

Lise-Falskow-Alcatraz-2Kad 1981.gadā ar riteņbraukšanas posmu pāri Golden Gate tiltam tika savienotas Sanfrancisko apkārtnē jau notiekošās peldēšanas (Alcatraz Swim) un skriešanas (Dipsea Race) sacensības, aizsākās Akatrazas triatlona attīstība. Jau kopš triatlona pirmsākumiem šo izaicinājumu pieņem tie, kas zina, ka spēs! Šogad triatlons “Bēgšana no Alkatrazas” noritēs jau 35.reizi (piezīme matemātiķiem – sacensības nenotika 1985. un 1986.gadā), ikgadu pulcējot vairāk nekā 2000 triatlētus no 50 štatiem un vairāk kā 40 valstīm.

Pirmos deviņus gadus sacensību formāts un trase bija nemainīga. Pirmajos gados triatlēti, kam nebija vējjaku, krita nost no riteņiem, jo neizturēja aukstumu pēc peldēšanas ledainajā ūdenī un saldējošiem rietumu vējiem, tāpēc, drošibas nolūkos, trasei tika pievienots 5 minūšu iesildīšanās skrējiens. 1993.gadā, televīzijas uzstādījumu dēļ, trase tika mainīta tā, lai viss norisinātos Sanfancisko pilsētā. Līdz ar to 32km riteņbraukšanas posms tika saīsināts uz 28km, bet 28km skrējiens – uz 13km. Tā, kopš 1995.gada, trase ir nemainīga līdz pat šodienai.

Šis “Bēgšana no Alkatrazas” triatlons ir to TOP10 lietu sarakstā, ko esot jāpaspēj izdarīt pirms nāves. Sacensībās ir piedalījušies un vairāk par divām uzvarām ir guvuši tādi pasaules topa triatlēti – gan olimpieši, gan Ironman čempioni – kā Andy Potts (6 uzvaras), Mike Pigg (5), Chris McCormack (4), Simon Lessing (3). Tāpat arī sieviešu konkurencē – Michellie Jones (8), Leanda Cave (4) un Paula Newby Frasier (3).

alcatraz-triathlon-swim-course

Peldēšanas posms Sanfrancisko līča ledainajos ūdeņos.

Šī gada 7.jūnijā triatlēti no visas pasaules un, pirmo reizi arī no Latvijas!, dosies pretī izaicinājumam – paveikt neiespējamo – IZBĒGT no Alkatrazas. Jau plkst. 7:30 no rīta, mūsu ironman.lv pārstāvis Pēteris Spredzis kopā ar citiem dalībniekiem, uzsāks 2.4km peldējumu no Alkatrazas salas uz St. Francis jahtu klubu, no kurienes, savukārt, dosies 28km velobraucienā, bet sacensības noslēgs ar 13km skrējienu pa Golden Gate Atpūtas parka takām.

Pēteris atklāja, ka šim triatlonam pieteikties nav nemaz tik vienkārši: “No sākuma ir jāpeisakās loterijai, kur divās kārtās tiek izlozēti 1700 laimīgie, kuri varēs piedalīties. Atlikušās 300 vietas sadala profesionālie atlēti, iepriekšējo gadu vecuma grupu uzvarētāji un vēl vairākas vietas tiek atdotas labdarības organizācijām, kas tās, savukārt, pārdod, ziedojot naudu kādam cēlam mērķim.”

Trases rekords gan vīriešiem, gan sievietēm ir nepārspēts kopš 2004.gada, kad lielbritānis Simon Lessing to pieveica 1h 54min 41s, bet austrāliete Michellie Jones – 2h 08min 54s. Vai šogad kas mainīsies? Cik ātrā laikā var izbēgt no ‘neizbēgamā cietuma’?

Šo notikumu varēs vērot arī tiešraidē mājaslapā: http://www.escapefromalcatraztriathlon.com/

Turēsim īkšķus par Pēteri – lai viņam izdodas izbēgt no Alkatrazas un ar lieliskiem panākumiem atgriezties Latvijā!

AbuDhabi2014_kristinekrauze.com (63)

Pēteris pagājušā gada ITU triatlona sacensībās Abu Dabī.

One thought on “Bēgšana no Alkatrazas

  1. Pingback: Pēteris ir izbēdzis no Alkatrazas, bet citiem priekšā šī nedēļas nogale | Ironman.lv

Comments are closed.