Dzert vai nē???

No rīta piecelies, atver logus, lai istabā iespīdētu saulīte… Miegains aizvelies līdz virtuvei, jo, lai pamostos, Tev vajag rīta devu – kofeīna devu! Un tajā brīdī Tev šķiet, ka neviens modinātājs nav labāks par krūzi karstas kafijas. Šo aromātisko dzērienu ir iecienījuši mazliet vairāk kā puse no visas pasaules populācijas. Kāpēc kafija ir tik ļoti iedarbīga, varat izlasīt tālāk.

Kafija pret kofeīnu

Autors: Asker Jeukendrup

1

Ir pierādīts, ka kofeīns uzlabo izturības sniegumu. Pirmie pētījumi, kas par to liecināja, tika veikti 1970tajos un kopš tā laika tas ir pierādīts atkal un atkal. Sportisti bieži lieto kofeīnu dažādos daudzumos un veidos: tabletes, želejas, dzērieni, košļājamā gumija utt. Tomēr vissastopamākais veids, kādā tas tiek uzņemts, ir kafija. Kādā 1988.gada pētījumā, kad kafijas ietekme tika salīdzināta ar kofeīnu, tika novērots, ka kofeīns uzlaboja sniegumu, bet kafija – ne. Tika izstrādātas vairākas teorijas, bet visticamākā šķita teorija, ka kafija satur citas sastāvdaļas, kas neitralizē kofeīna iedarbību un padara kafiju mazāk efektīvu.

Mēs izlēmām izpētīt to padziļinātāk. Kādā mana bijušā studenta Birmingas Universitātē Dr. Adrian Hodgson pētījumā, kas tika publicēts 2013.gada aprīlī žurnālā PLOS One, kofeīns un kafija vienādi ietekmēja izturības sniegumu. Astoņi trenēti riteņbraucēji un triatlonisti veica individuālos braucienus, uzņemot kofeīnu piedevas veidā vai ar kafiju. Atlasītie dalībnieki pēc viņu teiktā nepatērēja daudz kofeīna (zem 300mg dienā), un tiem bija jābrauc ar riteni 30 min. ar aptuveni 60% viņu maksimālās jaudas (intensitāte, ko iespējams noturēt 3-4 stundas), kam sekoja individuālais brauciens (līdz pilnīgai izlādei) 35-40 min. Kopējais treniņa ilgums bija aptuveni 65-70 minūtes. Šis vingrinājums tika atkārtots četras reizes, katru reizi dalībniekiem ierodoties laboratorijā no rīta tukšā dūšā (t.i. pirms brokastīm): pirmajā reizē tika uzņemts ūdenī izšķīdināts kofeīns; otrajā reizē šķīstošā kafija; trešajā reizē kofeīnu nesaturoša kafija; un, visbeidzot, placebo dzēriens (skat. 1.att.). Visi dzērieni tika uzņemti vienu stundu pirms riteņbraukšanas, tādējādi ļaujot kofeīnam sasniegt augstāko līmeni asinīs.

11

Tika novērots, ka individuālā brauciena sniegums bija daudz ātrāks un vidējā jauda izteikti lielāka, kad dalībnieki uzņēma kofeīnu un kafiju, salīdzinājumā ar kofeīnu nesaturošu kafiju vai placebo dzērienu. Savukārt būtisku atšķirību starp kofeīna un kafijas atstāto ietekmi uz sniegumu nebija.

No šī pētījuma var secināt, ka sniegumu uzlabo gan kofeīns piedevas veidā, gan kafijas veidā. Tā kā kafijas dzeršana ir ierastāka kā kofeīna uzņemšana piedevas veidā, tad daudziem varētu patikt tieši šis veids. Arī svaiga espresso garša un smarža sportistiem varētu iet pie sirds labāk kā kofeīna piedeva.

Hodgson AB, Randell RK, Jeukendrup AE. (2013) The Metabolic and Performance Effects of Caffeine Compared to Coffee during Endurance Exercise (Kofeīna ietekme uz vielmaiņu un izturības sniegumu, salīdzinot ar kafiju) PLoS ONE 8(4): e59561.


Pilnais raksts atrodams šeit (Brīva pieeja – Bezmaksas lejuplāde)


Stiprās puses:

  • Svarīgi praktiski jautājumi atbildēti ļoti kontrolētā veidā
  • Tika mērīts kofeīna līmenis asinīs un tika uzrādīta vienlīdzīga aina: augstāki līmeņi, labāks sniegums.

Vājās puses:

  • Šī pētījuma dalībnieki izdzēra 2 ļoti lielas tases ar kafiju. Lai gan nebija nekādu sūdzību, tas ir vairāk, nekā lielākā daļa sportistu parasti patērē. Būtu ieteicams pētījumu atkārtot ar mazākām kafijas un kofeīna devām.
  • Lai veiktu pastiprinātu kontroli, netika piedāvātas brokastis. Lai atdarinātu daudz reālistiskāku sacensību situāciju, būtu ieteicams atkārtot pētījumu, ievērojot normālu gatavošanās procedūru (brokastis).

One thought on “Dzert vai nē???

  1. Pingback: Kādu ietekmi atstāj cukura nelietošana uzturā? | Ironman.lv

Comments are closed.