Paziņojums par Igora Gucanoviča dopinga testa rezultātiem

Ironman.lv triatlona komandas pārstāvja Igora Gucanoviča 10.jūnija urīna analīzēs konstatēts aizliegts stimulants – metilheksanamīns (MHEA), kas sportista organismā nonācis no mazumtirdzniecībā pieejama uztura bagātinātāja.

Starptautiskās triatlona federācijas (ITU) arbitrāžas komisija, izksatot lietu par iespējamu aizliegtās vielas klātbūtni Igora analīzēs, pieņēma lēmumu anulēt sportista uzrādītos rezultātus un iegūtos reitinga punktus triatlona sacensībās kopš šī gada 10.jūnijā, kā arī piešķirt aizliegumu piedalīties sacensībās no šī gada 4.septembra līdz 20.oktobrim.

Analīzes tika iegūtas pēc starta Challenge Kraichgau sacensībām Vācijā, kas vienlaicīgi bija arī 2012.gada Eiropas čempionāts garajā triatlona distancē (2012 Kraichgau ETU Challenge Long Distance European Championships). Attēlā Igors pēc finiša dopinga testa veikšanas 10.jūnijā.

EČ laikā veiktajās analīzēs stimulants tika atklāts arī Krievijas sportista Nikolaja Jarošenko analīzēs, kuram ITU arbitrāžas komisija izteica brīdinājumu. Informācija par ITU lēmumu publicēta organizācijas mājas lapā: triathlon.org.

Šogad dopinga pārbaudes ir veiktas vairākiem Ironman.lv sportistiem – Igoram un Sandim Riņķim Challenge Kraichgau sacensībās šī gada 10.jūnijā, Gintam Ērmanim un Jānim Paukšēnam Ironman Regensburg sacensībās šī gada 17.jūnijā, kā arī Mārtiņam Drustam ITU Pasaules kausa posmos paratriatlonā.

Pērn dopinga paurbaudi martā Abu Dabi International triathlon un jūlijā Challenge Roth sacensībās veica Romānam Melderim, bet jūlijā Ironman Switzerland sacensībās Rinaldam Sluckim.


Aizliegtās vielas uztura bagātinātājos

Pēc informācija saņemšanas no ITU par iespējamu aizliegtās vielas MHEA klātbūtni Igora analīzēs, tika secināts, ka aizliegtais stimulants Igora organismā nonācis no mazumtirdzniecībā pieejamas pārtikas piedevas Sun Lounch. Sportists nebija pievērsis uzmanību papilduztura sastāvam uz iepakojuma, kā arī nebija informēts par tās sastāvā esošās vielas aizliegumu.

MHEA Pasaules antidopinga kodeksā ir ierindota S6 grupā pie īpašajām vielām, starp kurām ir dažādi deguna pilieni un citas saaukstēšanās zālēs, pretsāpju krēmi un uztura bagātinātāji.

Lai arī MHEA nav aizliegto vielu sarakstā un netiek uzskatīta par bīstamu antidopinga organizācijas norāda, ka tā ir ne mazāk būtisks sporta dopinga līdzeklis, jo stimulants sacensību laikā varētu būt ļoti iedarbīgs. Tomēr īpašo vielu gadījumā pretstatā citām aizliegtajām vielām ir lielāka iespējamība, ka šo vielu klātbūtne sportisa organismā iespējams ar dopingu nesaistīts izskaidrojums.

ITU norāda, ka sportistiem ir jāpievērš pastiprināta uzmanība uztura bagādinātāju sastāvam, jo daudzi no pieejamajiem sporta dzērieniem, batoniņiem u.c. produktiem satur aizliegtās vielas un rada risku uzrādīt aizliegtās vielas sportistu analīžu rezultātos. Organizācija norāda, ka jeburš sportists, kas izmanto uztura bagātinātājus riskē un uzņemās atbildību, arī gadījumos, ja pārkāpums noticis neapzināti.

Aizstāvības nolūkos, Igoram bija iespēja veikt analīžu B provi, akreditētā laboratorijā Vācijā, taču sportists neizmantoja šo iespēju, jo B proves veikšana (500 EUR) kopā ar ceļa izdevumiem pārsniedza Igora finansiālās iespējas. Ņemot vērā sportista izvēli neveikt B provi, ITU arbitrāžas komisija pieņēma, ka ir noticis pārkāpums un, izskatot sportista rakstisku paskaidrojumu, pieņēma lēmumu par soda sankciju – rezultātu un iegūto reitinga punktu anulēšanu kopš šī gada 10.jūnija un startēšanas aizliegumu no šī gada 4.septembra līdz 20.oktobrim.


Trenējamies, lai pilnveidotos, godīgi sacenstos un attīstītos

Pēc ITU arbitrāžas komisijas lēmuma publicēšanas, Ironman.lv komanda ir izpelnījusies asu kritiku un apsūdzības par sistemātisku aizliegto līdzekļu lietošanu komandas treniņu procesā, kas it kā izskaidrojot komandas pārstāvju sasniegumus sacensībās.

Aizliegtu vielu lietošana, ar nolūku uzlabot sportisko sniegumu vai iegūt priekšrocības attiecība uz konkurentiem, ir pretrunā ar komandas pārstāvju pārliecību par godīgu cīņu un iemesliem kādēļ sportisti ir izvēlējušies trenēties un startēt sacensībās.

Igora gadījumā, sportists nebija informēts par aizliegtās vielas klātbūtni lietotajā uztura bagātinātājā un Igora mēŗķis nebija uzlabot savu sportisko sniegumu izmantojot aizliegtas vielas vai maskēt šādu vielu lietošanas pēdas.

Ironman.lv triatlona komandu veido dažāda vecuma, dzimuma un sportiskās sagatavotības pārstāvji, kuru mērķis ir sevis pilnveidošana un savu labāko spēju apliecināšana godprātīgi piedaloties un godīgi konkurējot vietēja un starptautiska mēroga sacensībās. Ironman.lv sportisti panākumus kaldina mērķtiecīgi un sistemātiski trenējoties, savstarpēji atbalstot viens otru un neapstājoties pie sasniegtā.

Ironman.lv triatlona komanda allaž ir bijusi atvērta un atklāta par treniņu procesu, iesaistījusi un aicinājusi treniņos piedalīties jebkuru interesentu un dalījusies ar savām zināšanām un pieredzi.

Ironman.lv komandas sportisti turpina treniņus ar mērķi uzlabot savus rezultātus, aizraut un iedvesmot savus līdzcilvēkus, kā arī veicināt triatlona kā veselīga dzīvesveida, aizraujoša un daudzpusīga sporta atpazīstamību Latvijā.

Saites: