Piecas pazīmes, kas liecina – Jums ir problēmas ar kortizolu

Kortizols ir galvenais stresa hormons. Kad kortizola līmenis ir pārāk zems, Jums trūkst enerģijas. Kad kortizola līmenis ir pārāk augsts, enerģijas Jums ir pāri pārēm.

Autors: Kristofers Kelī (Christopher Kelly)

Tūkstošiem gadu atpakaļ kortizols mobilizēja enerģiju, lai palīdzētu mums izbēgt no briesmām vai noķert ēdienu. Tam sekoja atpūtas periods. Mūsdienu hroniski strespilnajā pasaulē kortizola disregulācija veicina hroniskas slimības. Aizņemtās dzīves radītais stress ne vienmēr izpaužas redzamā veidā. Tā vietā tas klusībā izraisa problēmas un Jums pat nav ne jausmas, ka tās radušās paaugstināta kortizola rezultātā.

Lūk, 5 pazīmes, kas liecina par to, ka Jums ir problēmas ar kortizolu:

  • Doma par treniņu Jūs nesajūsmina. Kad ķeraties tam klāt, Jums nepieciešama stunda, lai iesildītos.
  • Jums ir dīvaina tauku kārta uz vēdera, kuru nekādi nav iespējams nodzīt.
  • Enerģijas līmenis visas dienas garumā kāpjas un krītas.
  • Jums zudusi interese par seksu.
  • Jūs ciešat no slimības, kas beidzas ar galotni “-īts”. Šī galotne attiecas uz hronisku iekaisumu, kas liecina par problēmām ar kortizolu.

Trīs galvenie cēloņi kortizola problēmai
Ja Jums ir pārāk augsts kortizola līmenis, tam parasti ir trīs cēloņi. Katrs no tiem ir atšķirīgs, tomēr visi izraisa vienādu fizisko reakciju.

Vielmaiņas stress
Vai Jums ir straujas cukura līmeņa svārstības? Jūsu organisms interpretē zemu cukura līmeni asinīs (kas parasti seko augstam cukura līmenim asinīs) kā izdzīvošanas draudus. Kortizols metas palīgā, liekot aknām palielināt cukura līmeni. Sākotnēji tas Jums liks justies labi, bet, ja tā notiks pārāk bieži, tad galu galā Jums būs problēma ar kortizolu.

Emocionālais stress
Nenormāli termiņi, lēni autovadītāji un strīdi ar mīļoto cilvēku ir klasiski emocionālā stresa veicinātāji. Pārāk liela spriedze, pārāk daudz dusmu un pārāk daudz strīdu veicinās problēmas ar kortizolu. Tam visam pievienojiet pilnu sacensību grafiku un esat ieguvis recepti izdegšanai.

Fiziskais stress
Nopietni treniņi savā būtībā ir strespilni. Tā ir treniņu galvenā ideja: pakļaut savu ķermeni stresam, lai tas kļūtu spēcīgāks. Ja trenēsieties pārāk daudz un pārāk smagi, Jums būs problēmas ar kortizolu.

Ko darīt?
Par laimi, ar katru cēloni iespējams tikt galā, ievērojot dažus vienkāršus soļus. Lūk, kā risināt šo stresa problēmu un atgūt veselību:

Uzturā nelietojiet cukuru un graudus
Šāds solis atrisina daudzas un dažādas veselības problēmas, vienlīdz palīdzot iegūt optimālu ķermeņa uzbūvi un sadedzināt taukus. Pirmkārt, vispirms iegādājieties glikozes līmeņa asinīs mērītāju, kas atrodams, piemēram, Amazon internetveikalā. Parasti komplektā līdzi nāk 10 stripi, bet labāk uzreiz iegādāties papildus stripus. Tad, no rīta tukšā dūšā pārbaudiet glikozes līmeni, kam, kā apgalvo Veselības izpētes centrs (Center for Health Research) optimāli jābūt 85 mg/dL vai mazāk. Ieteicams pārbaudīt arī tieši pirms ēšanas un tad 30 un 60 minūtes vēlāk. Šie laiki ir īpaši nozīmīgi, bet kopumā glikozes līmenim asinīs vajadzētu turēties 80-90 mg/dL diapazonā. Vai ir svarīgi, lai katru reizi mērījums būtu, piemēram, tieši 92? Nē, absolūti ne. Tas, uz ko vajadzētu tiekties, ir vispārēja stabilitāte. Ja glikozes līmenis asinīs pastāvīgi lec pāri 118, tad Jūs vienā ēdienreizē uzņemat pārāk daudz ogļhidrātu. Jūs drīkstat uzturā uzņemt to pašu ogļhidrātu daudzumu, tikai ne vienā reizē. Samaziniet ogļhidrātu apjomu un lietojiet vairāk taukvielu, piemēram, vairāk avokado, vai vairāk kokosriekstu eļļas, ekoloģisko sviestu, bekona taukus vai MCT eļļu.

Trenējieties kopā ar treneri un sastādiet plānu
Treniņu dienās trenējieties ļoti nopietni un atpūtas dienās atpūtieties vēl nopietnāk. Jūs esat motivēts un centīgs, un konkurences un treniņu vilinājums ir ļoti spēcīgs. Tā ir liela daļa no tā, kas padara Jūs par sportistu. Šī iemesla dēļ Jums nepieciešams treneris – kāds, kuru Jūs cienāt un kurš palīdzēs noteikt nepieciešamās robežas. Ideālā gadījumā šī persona satiks Jūs pietiekami bieži un spēs atpazīt pārtrenēšanās pazīmes. Sirdsdarbības ritma svārstības ir vienkāršs un nepietiekami izmantots veids, kā noteikt Jūsu gatavību trenēties. Ja Jums ir viedtālrunis un ar Bluetooth aprīkota sirdsdarbības josta, tad esat gatavs ierakstīt un izsekot sirds ritmu. Mana iecienītākā aplikācija ir EliteHRV.

Meditējiet ik dienas
Iztēlojieties cauru ūdens spaini. Tikt galā ar stresu ir kā tikt galā ar ūdens līmeni šādā spainī; Jūsu mērķis ir neļaut spainim iztecēt sausam. Stress Jūsu dzīvē ir kā caurums šī spaiņa dibenā.  Stresa mazināšanas tehnikas, kā dziedāšana, joga un meditācija, var palīdzēt Jums aizlīmēt šo caurumu un nepieļaut to, ka spainis kļūst sauss. Izklausās neticami? Esmu redzējis laboratorijā veiktus pētījumus, kas liecina par izteiktiem uzlabojumiem, izmantojot stresa mazināšanas tehnikas vien. Meditācijas pozitīvā ietekme ir klīniski pierādīta, un, Jums par prieku, Jūsu konkurenti par to neko nezina. Ja esat iesācējs meditācijas jomā, izmantojiet tādas aplikācijas kā Headspace.

Fiziska saskarsme
Uzturieties tādu cilvēku klātbūtnē, kas Jūs mīl, un apskaujiet viņus. Vairāk nodarbojieties ar seksu. Vairāk laika pavadiet ārpus mājas, brīvā dabā. Pētījumi rādījuši, ka fiziska saikne, vai tā ir ģimenes locekļa apskaušana, nodarbošanās ar seksu, mājdzīvnieka samīļošana, terapeitisks pieskāriens vai masāža – tas viss mazina kortizola līmeni un palīdz izvairīties no izdegšanas. Pieskāriens, mīlestība un pozitīva sociālā saskarsme veicina oksitocīna hormona izdalīšanos, ko dažkārt dēvē arī par “mīlestības hormonu”. Pēc izdalīšanās, oksitocīns rada gandarījuma un miera sajūtu, mazina nemiera sajūtu un veicina cilvēku draudzības un mīlestības saites un uzticību.

Izpētiet, kā treniņš ietekmē visu atlikušo dienu. Kortizols mobilizē enerģiju un, ejot gulēt, neizlietota enerģija Jums ir vajadzīga vismazāk. Jebkura ilgstoša vai intensīva fiziskā aktivitāte paaugstinās kortizola līmeni, kā rādīts piemērā:

Screen Shot 2015-02-15 at 21.43.39

Šie skaitļi iegūti divās dažādās dienās no tā paša pārgurušā, izdegušā cilvēka. Kopumā viņas kortizola līmenis ir ļoti zems, bet palūkojieties, kas notiek pēc treniņa vēlā pēcpusdienā. Stress un caurs miegs iet roku rokā.

Iepriekšminētie padomi ļaus Jums ātri vien justies daudz labāk. Ja Jums nepieciešama papildu palīdzība (un kam gan tā nevajag?), mēs iesakām strādāt ar kvalificētu veselības aprūpes speciālistu, kas mājas apstākļos varēs veikt kortizola līmeņa testu, interpretēt testa rezultātus un palīdzēt Jums trenēties daudz labāk – un justies daudz labāk.


Avots: Five Signs You Have a Cortisol Problem

3 thoughts on “Piecas pazīmes, kas liecina – Jums ir problēmas ar kortizolu

  1. Vienīgais savāds man likās ieteikums samazināt ogļhidrātu daudzumu uzturā un tā vietā lietot vairāk bekona taukus!

  2. Par ogļihidrātiem un taukiem arī negribās piekrist, bet noteikti piekrītu par ogļhidrātu daudzumu vienā ēdienreizē.

  3. Pingback: Nedaudz par First Endurance – Optygen HP | Ironman.lv

Comments are closed.