Romānam 19.v. PRO grupā, Mārim 1.v. 35-39 grupā Abu Dabi triatlonā

Sestdien, 12.martā, 2011.gada sezonas pirmajās starptautiskajās triatlona sacensībās Apvienoto Arābu Emirātu pilsētā Abu Dabi startēja divi Ironman.lv triatlona komandas pārstāvji.

Komandas treneris Romāns Melderis startēja profesionālo sportistu konkurencē un 3-200-20km distancē izcīnīja 19.vietu, bet Māris Babris startēja 35-39 gadu vecuma grupā, kurā izcīnīja 1.vietu.

Par Abu Dabi triatlona (Abu Dhabi International triathlon) uzvarētāju kļuva beļģijas sportists Frederiks Van Lierde (Frederik Van Lierde), kurš 3-200-20km triatlona distanci pieveica 6:43:14. Dāmu konkurencē pirmā bija pērnā gada Abu Dabi uzvarētāja, Lielbritānijas pārstāve Džūlija Dibens (Julie Dibens), kura finišēja pēc 7:14:23.

Romāns distanci veica 7:45:59, par stundu un 2 minūtēm atpaliekot no uzvarētāja. Savukār Māris distanci veica 8:06:49.

Karsts gaiss, vēss ūdens
No rīta izejot no viensīcas, karogi ir perpendikulāri mastam un intensīvi dreb nerimstošajā tuksneša vējā. Skaidrs, ka Abu Dabi vējainā trase šodien būs īpaši grūta. Jau pirms starta vairāki profesionāļi norāda, ka Abu Dabi ir unikāla trase – līdzena, vējaina, karsta un neparedzama, jo 200 kilometru brauciens ar riteni ir īpašs pārbaudījums.

Pretstatā karstajam gaisam ūdens temperatūra jūrā ir +21C grāds. Romāns saka, ka ūdens tāda laikā liekas auksts. Profesionāļiem jāpeld bez hidrotērpiem, vecuma grupās hidrotērpi ir atļauti.

Startā 24 Pasaules čempioni
Pirmie, bez divdesmit septiņos no rīta, Abu Dabi ūdenī metās 37 profesionālie sportisti, kuru vidū šogad bija 24 Pasauleš čempiona titulu ieguvēji dažādās triatlona distancēs, tai skaitā pēdējo četru gadu Ironman Pasaules čempioni Kriss Makormaks (Chris Maccormak 2007.g., 2010.g.) un Kreigs Aleksandrs (Craig Alexander 2008.g., 2009.g.), kā arī 2010.gada Abu Dabi triatlona laureāti – uzvarētājs spānis, Eneko Ljanos (Eneko Llanos), otrās vietas ieguvējs, Luksemburgas pārstāvis, DIrks Bokels (Dirk Bockel) un trešās vietas ieguvējs, dānis, Rasmus Hennings (Rasmus Henning).

Ātrākie profesionāļu grupas peldētāji 3 kilometru garo distanci +21C ūdenī veica 40 minūtēs. Romāns no ūdens iznāca tikai pēc 49 minūtēm, 34.vietā, jo peldēja tikai triatlona kombinezonā. Romāns atzina, ka peldēšanas laikā nosalis un salšana neesot nākusi par labu arī iepriekš iekaisušajam kaklam. Peldot klepojis un peldēt bijis ļoti grūti. Otrajā aplī viņu panākušas pirmās sieviešu grupas peldētājas, ar tām kopā Romāns arī pabeidzis peldēšanu.

Māris peldējienu veica mierīgi un pēc peldēšanas bija 12.vietā savā vecuma grupā par 17 minūtēm atpaliekot no līdera. Pirmā riteņbraukšanas apļa beigās, aptuveni pie 80 kilometru atzīmes, Māris jau bija apsteidzis ļoti daudzus konkurentus un ieņēma 3.vietu savā vecuma grupā, no grupas līdera atpaliekot 16 minūtes.

Tuksnesis un vējš
Romānam sīvā konkurencē ar profesionāļiem pirmā riteņbraukšanas apļa beigās bija pakāpies uz 32.vietu, taču no sacensību līdera jau atpalika 23 minūtes. Pēc finiša Romāns atzina, ka tik grūts riteņbraukšanas posms nevienās sacensībās līdz šim neesot piedzīvots. Braucot pret vēju ar pilnu jaudu ātrums esot bijis 25 km/h, savukārt pa vējam 60 km/h. Pirmie 10km riteņbraukšnā esot bijuši vienkārši, bet tad milzīgs sānvējs un pretvējš un guļot uz stūres neesot bijis iespējams braukt. Sānvējā esot bijis grūti noturēt stūri un 200 kilometros patērēts ļoti daudz spēka.

Sacensību līderis pirmajā ritenbraukšanas aplī bija zviedrs Bjorns Anderssons (Bjorn Andersson), kurš bija piecas minūtes priekšā tuvākajiem sekotājiem, Vācijas pārstāvim un 2005.gada Ironman Pasaules čempionam Farisam Al Sultānam (Faris Al Sultan) un Beļģijas sportistam, 2007.gada Eiropas čempionam garajā triatlona distancē, Frederikam Van Lierdem (Frederik Van Lierde).

Līderu maiņa riteņbraukšanā
Pirmā riteņbraukšanas apļa beigās no sacensībām bija spiests izstāsties pērnā gada Abu Dabi triatlona trešās vietas ieguvējs Hennings, kuram pēc peldēšanas sākušies spēcīgi krampji, savukārt pērnā gada Ironman Pasaules čempionam Makormakam bija gadījušās ķibeles ar velosipēdu un arī viņš bija spiests pārtraukt sacensības.

Otrā riteņbraukšanas apļa beigās bija notikusi līderu maiņa, līdzšinējais līderis Bjorns Adressons izstājās no sacensībām, un vadību pārņēma ASV sportists Endrjū Starikovics (Andrew Starykowicz), kuram 3 minūšu attālumā sekoja vairāku sportistu grupa, kurā ietilpa beļģi Van Lierde un Marino Vanhoenakers (Marino Vanhoenacker), pērnā gada uzvarētājs Llanos, Bokels un vācu sportists Timo Brahts (Timo Bracht).

Romāns otrā riteņbraukšanas apļa beigās atradās 23.pozīcijā un no profesionāļu grupas līdera atpalika 35 minūtes. Savukārt Māris jau atradās otrajā vietā savā vecuma grupā par 18 minūtēm atpaliekot no grupas līdera.

Romāns pastāstīja, ka ļoti daudzi izstājušies karstuma dēļ, jo gaisa temperatūra bijusi +37C grādi un daži vienkārši nav spējuši pietiekami uzņemt sķirdumu un barības vielas. Pašam un Mārim ar ēšanu problēmu neesot bijis, lietotjuši tikai šķidro uzturu – dzērienu un želejas.

Smags skrējiens
Sākot skriešanu riteņbraukšanā iekrātais pārsvars starp līderi un sekotājiem strauji dila un pirmā skriešanas apļa beigās par sacensību līderi jau bija kļuvis Val Lierde, bet viņam cieši sekoja Vankoenakers un Bokels. Pirmā skriešanas apļa laikā no sacensībām atūdeņošanās dēļ izstājās pērnā gada uzvarētājs Llanos. Romāns stāsta, ka skriešana pēc 200km riteņbraukšanas esot bijuši ļoti grūta. “Daudz gāju kājām, skriešana bija pilnīgās lupatās,” stāsta Romāns.

Skriešanu grūtu padarījas gan karstais laiks, gan tas, ka pirsm tam bija veikti 200 smagi kilometri ar riteni. Turklāt gatavojoties sacensībām Romānam un Mārim tikai viens riteņbraukšanas treniņš izdevās pie 150 kilometriem, vairāk Latvijas ziemas apstākļos nobraukt neesot bijis iespējams. Taču labs darbs esot padarīts pēdējās nedēļās pirms sacensībām trekā. Abi Ironman.lv sportisti ir apmierināti ar riteņbraukšanas rezultātu.

Neskatoties uz smago skriešanu, gan Romāns, gan Māris tiek līdz galam. Pirmais no profesionāļiem finišē Van Lierde, Romāns no līdera finišā atpaliek par stundu un divām minūtēm un finišē 19.vietā. Māris skrien ļoti labā tempā un iztur līdz galam. Viņa grupas līderis skriešanā izstājas un Māris jau otrajā skriešanas aplī kļūst par pirmo vecuma grupā no 35-39 gadiem.

Gatavošanās -20C, starts +37C
Romāns atzīst, ka nav apmierināts ar savu rezultātu, taču arī objektīvi vērtē, ka Latvijas ziemas apstākļos sagatavošanās posmā ir izdarīts viss iespējamais, lai martā piedalītos šādā garā triatlona pārbaudījumā. Savukārt par Māra startu esot liels gandarījums un kopumā sacensības var uzskatīt par veiksmīgām – abi ir finišējuši un Mārim arī godalga.

Latvijā Māris un Romāns atgriezīsies pirmdien vakarā.