Sieviešu triatlonam Latvijā vairāk kā 20 gadu

No malas skatoties varētu šķist, ka sieviešu triatlons Latvijā nav attīstīts. Taču mūsu meitenes triatlonā startē jau vairāk kā divdesmit gadus. Pirmās sievietes trenējās un startēja Latvijas triatlona šūpulī, Daugavpilī, jau deviņdesmito gadu sākumā.

1990.gadā Lada Filipecka (1969) PSRS triatlona sacensībās vieriešu konkurencē Olimpiskajā distancē ieņēma 86.vietu un finišu sasniedza 2 stundās 25 minūtēs un 07 sekundēs.

Latvijas Čempionāta rezultāti sieviešu konkurencē 2005 – 2011:

03.07.2011. Jelgava S. Veinberga – 2:34:40 A. Beitāne – 2:40:19 A. Ļebeģeva – 2:51:45
26.06.2010. Kupišķi (LT) B. Medne – 2:34:31 A. Ļebeģeva – 2:55:19  –
18.07.2009. Kupišķi (LT) B. Medne – 2:41:21 L.Zvirgzde – 2:45:44  –
20.07.2008. Daugavpils K. Rodionova – 2:13:28 O. Titova – 2:30:09 M. Lemese – 2:33:30
12.08.2007. Ādaži K. Radionova – 2:25:29 J. Jermolajeva – 2:36:00  –
22.07.2006. Ādaži I. Plūce – 2:22:23  –  –
18.07.2005. Ādaži J. Jermolajeva – 2:29:07

Lai noskaidrotu, kas šobrīd notiek sieviešu triatlonā, lūdzām Latvijas triatlona klubu pārstāvjus pastāstīt par savām bijušajām un esošajām sportistēm.


Anatolijs Ļevša (DTC Jaunība) stāsta, ka jau deviņdesmitajos Daugavpilī treniņu grupā bijušas vairākas daiļā dzimuma pārstāves, kuras ar panākumiem startējušas dažāda līmeņa sacensībās. Kā piemēru Anatolijs min Marinu Gavrilovu, kurā 1992.gadā izcīnījusi Eiropas čempiones titulu duatlonā.

Savukār Lada Filipecka (1969) tajā pašā gadā izcīnījusi 10.vietu Eiropas čempionātā triatlonā, bet iepriekš izcīnījusi godalgas PSRS čempionātos.

Anatolijs stāsta, ka Daugavpilī trenējoties vairākas spējīgas meitenes – Jeļena Jermolājeva, Natālija Kazakova, bet vispēcīgākā bijusi Karīna Radionova. Karīna ļoti labi peldējusi un braukusi ar riteni, bet nedaudz sliktāk skrējusi. Akvatalonā viņā spējusi 5 km skriešanas distanci pieveikt 22 minūtēs. Savukārt Lada 10 km skrējienu triatlona sacensībās spējusi pieviekt 45 minūtēs, kas esot ļoti labs rezultāts.

Anatolijs stāsta, ka iespējams triatlonā varētu startēt Aivara Uzula meita, kura ir dzimusi 1996.gadā.

Šogad Daugavpils triatlonisti plānojot startēt visās pašmāju sacensībās, kā arī Eiropas kausa posmā Kupišķos, Lietuvā, ja tas netraucēs pēc nedēļas notiekošajām sacensībām Latvijas olimpiādē. Sportistiem esot vēlme startēt un parādīt sevi, gavenais, lai pilsēta atbalsta ar finansējumu.


Romāns Melderis (ironman.lv) stastā, ka kopš 2011.gada pie viņa trenējas trīs meitenes – 2006.gada Latvijas Čempione Olimpiskajā triatlonā Indra Plūce, vairākkārtēja godalgu ieguvēja MTB sacensībās Ieva Uzuleņa un Elīna Rutks, kura pērn startējusi duatlona sacensībās un pievienojusies treniņu grupai rudenī.

Romāns norāda, ka Elīna piemērs labi parāda, ka triatlons nav pārcilvēku sports, bet ar mērķtiecību un neatlaidību sasniedzams mērķis ikvienam. Turklāt visas meitenes, kopš treniņu sākšanas, jau sasniegušas rezultātus – Indra ievērojami uzlabojusi skriešanu, Ieva labāk peld un daudz spēcīgāka funkcionāli kļuvusi Elīna.

Ironman.lv meitenes šogad startēs Latvijas Olimpiādē Liepājā un Latvijas Čempionātā Jelgāvā. Bez tam Elīna plāno startēt half Ironman distancē sacensībās Valgā, bet Ieva plāno startu TriStar Estonia. Atsaucoties uz savām audzēknēm, Romāns norāda, ka nav nekā neiespējama. Triatlons esot brīnišķīgs sporta veids un piemērots sievietēm, jo pilnveido sievietes ķemeni, tas patīk vīriešiem un triatlonistes allaž ir uzmanības centrā.

Romāns uzsver, ka triatlona burvība ir tajā, ka sportiskie mērķi ir ļoti skaidri un konkrēti. Uzvara ir talanta un ieguldītā darba rezultāts un triatlonā nav iespējams uzvarēt nejauši vai uzvaru nopirkt.

Triatlons – tā ir arī cīņa ar sevi un vienreizēja iespēja pārbaudīt sevi, savu raksturu, saprast, kur ir tavas robežas un pārvarēt vājības. Romāns norāda, ka sportisties dzīve ievērojami atšķirās un ir pakārtota īpašam režīmam. Sportistes dzīve ir piepildīta ar notikumiem un emocijām, tā tiek plānota pa minūtēm un bieži ir neparedzama.

Sportisti, kas trenējas kopā kļūst par tuviem cilvēkiem, viens otram palīdz un uzticās un treniņu grupā draudzējās pat sīvākie konkurenti. Sportistie ciena viens otra darbu, talantus un meistarību un necieš skaudību un liekulību.


Kārlis Kalniņš (Reir Dobele) stasta, ka Dobelē trenējas divas meitenes – Baiba Medne un Sintija Veinbrga. Treneris Raivis Veinbergs plānojot braukt uz treniņnomenti Slovākijā, lai jauniešiem ir iespēja kvalitatīvi trenēties un attīstītes. Paredzams, ka meitenes startēs Latvijas Olimpiādē Liepājā, bet galvenais starts būšot Eiropas kausa posmā Kupišķos.

Kārlis stasta, ka gribētu, lai Baiba startē Eiropas Čempionātā apveidus triatlonā, kas 14.jūlijā notisk Hāgā. Taču šis starts ir lielas jautājuma zīmes, jo Baibai ir veselības problēmas un vienu kaiti nomaina cita. Baiba turpinot trenēties un esot cerības, ka šī sezona varētu izdoties daudz labāka nekā pērn.


Deniss Gorba (tripower.lv triathlon team) saka, ka viņu priecē Monikas Lemeses sezonas sākuma sasniegumi – izcīnītās godalgas veterānu vieglatlētikas čempionātā un uzvara Latvijas Čempionātā ziemas triatlonā.

Šosezon Monikas galvenie starti būs apvidus triatlons un MTB sacensības, kas ir sportistes stiprās puses. Denis norāda, ka pērn Monika uzvarējusi savā vecuma grupā Igaunijas čempionātā apvidus triatlonā, kur vecuma grupā startēja vairāk ka 20 sāncenses.

Tāpat plānots, ka Monika startēs arī kādās sacensībās half Ironman distancē un TriStar Estonia. Savukārt nākamais starts Ironman distancē Monikai vēl netiek plānots, jo sagatavošanos šādām sacensībām apgrūtina lielās fiziskās slodzes un finansiālie apstākļi.

Tāpat paredzams, ka Monika startēs arī Latvijas čempionāta sacensībās un vairākās sacensībās Igaunijā.


Raksts tapis sadarbībā ar tripower.lv, kur iespējams to lasīt krievu valodā.