Triatlona vēsture

Pēc triatlona vēsturnieka, Ironman Hawaii čempiona Skota Tinleja (Scott Tinley), datiem, triatlona saknes veidojušās sacensībās, kuras norisinājās 1920-1930 gados Francijā ar nosaukumu ”La Course des Debrouillards” (burtiski tulkojot – ”Neatlaidīgo sacīkste”). Mūsdienās šīs sacensības norisinās katru gadu Francijā pie Joinville le Pont netālu no Meulan un Poissy.

Pirmo reizi par sacensībām, kas līdzinājās mūsdienu triatlonam varēja uzzināt 1920.gadā no franču laikraksta ”L`Auto”, kur tika ziņots par sacensību ar nosaukumu ”Les Trois Sports” distancēm: 3km skriešana, 12km riteņbraukšana un kanāla Marne šķērsošana peldus. Šīs trīs disciplīnas tika veiktas bez pārtraukuma. Franču laikrakstā tiek minēts arī par sacensībām Marseļā 1927.gadā.

1943.gada raksts par ”Les Trois Sports” (trīs sporta sacensības) Ročelle pilsētā informē par sacensībām distancē, kura sastāvējā no trīs komponentiem: kanāla šķērsošana (200m), sacensības ar velosipēdiem (10km) apkārt Ročelle un Laleu parkam un skriešanas (1200m) pa Andre-Barbeau stadionu. Līdz ar to var sacīt, ka mūsdienu triatlona koncepcija ir radusies tieši tad.

Sākot ar 1930 gadu vidu informācijas par triatlonu faktiski nav līdz pat 1974.gadam, kad netālu no Sandjego līča Dienvidkalifornijā (ASV) dažādu sporta veidu sportistu domubiedru grupiņa izveidoja klubu un sāka kopā trenēties. Viņu vidū bija skrējēji, peldētāji un velosipēdisti, un drīz vien kopīgi treniņi pārvērtās par neoficiālām sacīkstēm. Pirmais Džeka Džonstoina (Jack Johnstone) un Dona Sanāna (Don Shanahan) plānotais un organizētais triatlons Mission Bay notika 1974.gada 25.septembrī, kurā piedalījās 46 atlēti. Šis datums arī tad tiek atzīmēts kā mūsdienu īsā triatlona dzimšanas diena.

Pirmās sacensības klasiskā triatlona distancē (3,86 km peldēšana, 180,2km riteņbraukšana un 42,2km skriešana) norisinājās Havaju salās Hawaii Iron Man Triathlon, kuru ideja radās sacensību Oahu Perimeter Relay (skriešanas komandu sacensības) uzvarētāju apbalvošanas laikā 1977.gadā.

Dalībnieku vidū bija daudzi skriešanas kluba Mid-Pacific Road Runners un peldēšanas kluba Waikiki Swim Club dalībnieki, kuri ilgi strīdējās, kādi atlēti fiziski ir visizturīgākie – skrējēji vai peldētāji. Sakarā ar to, viens no atlētiem, jūras kājnieks Džons Kollins (John Collin), norādīja uz žurnāla Sports Illustrated rakstu, kurā tika minēts, ka leģendārajam beļģu riteņbraucējam Edijam Merks bija reģistrēts visaugstākais ”maksimālais skābekļa patēriņš” rādītājs starp visiem atlētiem, kuriem jelkad noteikts šis rādītājs, līdz ar to tieši riteņbraucējus uzskatīja par fiziski visspēcīgākajiem un izturīgākajiem sportistiem.

Pats Kollins un viņa sieva Džudi vairs nebija nekādi iesācēji triatlonā, viņi piedalījās 1974-1975 gados kluba San Diego Track Club, kas Mission Bay (Kalifornija) organizētajās sacensībās, kā arī Optimist Sports Fiesta Triathlon sacensībās Kolorādo. Šajās sacensībās piedalījās arī citi militārie atlēti, tāpēc viņi piekrita Kollinsa piedāvājumam atrisināt šo strīdu sacensību trasē, kurā tiktu apvienotas trīs sacensības garajās distancēs: sacensības peldēšanā atklātajā ūdenī Waikiki Roughwater Swim (2,4 jūdzes / 3,862 km), sacensības ar velosipēdiem Around-Oahu Bike Race (115 jūdzes; parasti notiek divās dienās) un maratons Hanolulu (26,219 jūdzes / 42,195 km).

Līdz tai dienai velosacīkstes notika divās dienās, tāpēc velo distance tika saīsināta par 3 jūdzēm, lai velo distance sāktos peldēšanas finiša vietā un beigtos maratona startā. Pirms starta katrs sacensību dalībnieks saņēma lapiņas ar pāris noteikumu punktiem un nelielu distances aprakstu, kā arī ar uzrakstu pēdējā lapā: ”Nopeldi 2,4 jūdzes! Velosacīkste 112 jūdzes! Noskrien 26,2 jūdzes! Lepojies ar paveikto visu atlikušo dzīvi!”. Par godu vienam no vietējiem skrējējam, kurš slavens bija kļuvis ar saviem nogurdinošajiem treniņiem, Kollins sacīja, ka ”lai arī kurš būtu pirmais, mēs viņu nosauksim par Iron Man (dzelzs vīru). Un 1978.gada 18.februāra agrā rītā sacensībās piedalījās 15 vīru, no kuriem distanci beidza 12, bet vispasaules slavu kā pirmais Ironman ieguva Gordons Hallers (Gordon Haller), kurš distanci veica 11 stundās, 46 minūtēs un 58 sekundēs.

Mūsdienās neskaitāmas triatlona sacensības dažādās distancēs norisinās pa visu pasauli. Standarta ”Olimpisko distanci” 1,5km/40km/10km izveidoja triatlona sacensību direktors Džims Kerls (Jim Curl) 80-to gadu vidū pēc tam, kad viņš un viņa biznesa partneris Karls Tomas (Carl Tomas) veiksmīgi organizēja lielo Amerikas Triatlona Sēriju (USTS) no 1982 līdz 1997.gadiem. USTS sacīkstes deva lielu ieguldījumu triatlona popularizēšanai un attīstībai gan ASV, gan visā pasaulē. Tajā pat laikā, sacensības Hawaii Ironman Triathlon tagad skaitās kā pasaules čempionāts klasiskajā triatlona distancē 3,8km/180km/42,2km, uz kurām kvalificēšanās noris sacensību sērijā, kas tiek rīkotas pa visu pasauli visa gada garumā un kuras arī tiek sauktas par Ironman Triathlon.

Eiropā pirmā sacensības klasiskā triatlona distancē norisinājās 1981.gadā Čehoslovākijā.